Wypełnienie i konserwacja gabionów

W: Kamień Na: Trafienie: 339
Wypełnienie i konserwacja gabionów

Wypełnienie i konserwacja gabionów

Gabiony mogą być wypełnione kamieniami dekoracyjnymi, szkłem, łodygami bambusowymi, ziemią, drewnem. Konserwacja gabionów jest prosta. Jeśli zostanie zastosowane wypełnienie nieorganiczne jak kamienie, to wystarczy co jakiś czas przepłukać je za pomocą myjki ciśnieniowej. W przypadku wypełnienia organicznego takiego jak drewno czy szyszki, wypełnienie gabionu będzie wymagało wymiany co parę lat.

Czym wypełnić gabiony?

Gabiony można wypełnić wieloma materiałami o różnej przepuszczalności światła oraz o odmiennej barwie, dzięki temu powstają ciekawe układy dekoracyjne. Jedynym ograniczeniem, jest wielkość oczek. Wypełnienie gabionów powinno na tyle duże, by nie wypadało. Gabiony najczęściej wypełnia się kamieniem łamanym, tłuczniem, otoczaki, grys, żwir. Efektywnie wyglądają pochodzące z recyklingu duże bryły przetopionego szkła, przez które przepięknie przesącza się światło. Można nimi wypełnić cały kosz lub tylko jego część. Pamiętajmy jednak, że o trwałości konstrukcji gabionowej decyduje głównie rodzaj wypełnienia. Jeśli decydujemy się na wypełnienie organiczne, to musimy brać pod uwagę, że nie jest to rozwiązanie, które przetrwa wiele lat i będzie wymagało wymiany. Zarówno gabiony, jak i kamienie ogrodowe, do ich wypełnienia, możemy zakupić w centrach ogrodowych.

Konserwacja gabionów

Niewątpliwą zaletą ogrodzeń gabionowych jest to, że nie wymagają skomplikowanych, czasochłonnych i kosztownych zabiegów konserwujących. Trwałość gabionów uzależniona jest nie tylko od jakości ich wykonania, ale również od warunków atmosferycznych oraz agresywności środowiska na danej przestrzeni (inaczej będzie na wsi, a inaczej w regionie przemysłowym). Gabiony wykonywane są z siatki zabezpieczonej powłoką cynkową, która zapewnia ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego warto miejsca przecięć oraz wszelakiego rodzaju uszkodzenia zabezpieczyć warstwą cynku w sprayu. Jeśli podczas wypełniania gabionu zostanie uszkodzona warstwa lakieru, to warto ją zabezpieczyć lakierem zaprawkowym. Ponieważ z czasem w gabionach zbiera się brud i różnego typu osad, warto raz na jakiś czas przeczyścić go za pomocą myjki ciśnieniowej.