Kamienie dekoracyjne do ogrodu - jak kupować, by nie przesadzić?

W: Kamień Na: Komentarz: 0 Trafienie: 572
Kamienie dekoracyjne do ogrodu - jak kupować, by nie przesadzić?

Kamienie dekoracyjne to m.in. bryły ogrodowe, grysy, kamienie ozdobne półszlachetne, łupki, otoczaki, wodotryski, żwiry. Obecnie nie ma problemu, by zakupić je w centrum ogrodniczym, czy markecie budowlanym na dziale zewnętrznym.

Przestrzenie i kamienie dekoracyjne

Wybierając kamienie dekoracyjne do swojego ogrodu powinieneś mieć na uwadze fakt, że to nimi wypełnisz przestrzenie niezagospodarowane przez rośliny. Mogą uzupełniać aranżacje lub być w ich centrum. Z drugiej strony, jeśli decydujesz się na poszarpane krawędzie monolitów, nie wybieraj otoczaków, chyba , że Twój ogród jest olbrzymi i nie będzie widać kontrastu. Najczęstszym błędem przy zakupie jest zróżnicowany kolor wybieranego grysu. Przyczyn jest kilka np. nieprzemyślany zakup, brak oczekiwanego koloru w sprzedaży. Jeśli jesteś w takiej sytuacji - przemieszaj zakupiony kamień lub ułóż go na powierzchni o określonym kształcie, by stworzył jakiś geometryczny wzór.

Bryły ogrodowe

Zacznijmy od dużych ozdobnych brył ozdobnych zwanych monolitami. Ich niekonwencjonalny kształt, bogata kolorystyka, czy nawet umiejscowienie w cokole betonowym, pomogą w stworzeniu nietuzinkowego krajobrazu. Ozdobią oczka wodne, kaskady i ogródki skalne. Gotowe aranżacje zobaczysz w centrum ogrodowym, dzięki czemu wybór będzie łatwiejszy. Koszt takiej ogrodowej ozdoby to przedział od poniżej 100 do kilkuset złotych. Cena zależy od wielkości, rodzaju kamienia, jego oryginalności i oczywiście kosztów transportu.

Sucha rzeka

Znasz to rozwiązanie? Podamy przykład: bazaltowy grys rozsypany wzorem wyschniętego strumienia, który oddziela ogródek ziołowy od kolorowej rabaty z bylin lub wijący się między nasadzeniami lawendy. Dno takiego strumienia mogą porastać niebieskie lobelie. Koszt grysu to kilkadziesiąt złotych za kilkadziesiąt kilo drobnego kamienia. Spokojnie wystarczy na ułożenie imponującej trasy. Nie będziesz musiał wymieniać wody, walczyć z glonami, czy zamykać wody na zimę a uzyskasz świeżą i intrygująca kompozycję, przypominającą do złudzenia wakacyjne wyprawy po kamiennych strumykach.

Oczko wodne

Skoro umiesz już oszukać oko, to może jednak warto pozwolić mu widzieć prawdę. Jeśli kamienie to i woda, takie jest skojarzenie. Skoro mamy je zobaczyć realnie - zrób oczko wodne. Kamienie bez względu an ich wielkość, to zależy do tego, co chcemy osiągnąć wizualnie, są naturalnym tworzywem maskującym brzegi oczek wodnych. Wraz z roślinnością łagodzą każdą krawędź i wtapiają kompozycję w krajobraz. Otoczaki do naturalnych aranżacji. Tłuczeń na kamieniste plaże i wybrzeża.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Required field

Zapisz się do naszego newslettera

Możesz zrezygnować w każdej chwili. W tym celu należy odnaleźć szczegóły w naszej informacji prawnej.