Jak wykorzystać grys w ogrodzie?

W: Kamień Na: Komentarz: 0 Trafienie: 581
Jak wykorzystać grys w ogrodzie?

Być może nie kojarzysz tej części ogrodu z grysem a z większymi kamieniami, ale obok strumyków, to właśnie skalniak jest idealnym polem do popisu na wykorzystanie grysu.

Grys nie jest drogim materiałem. Koszt to nawet kilkanaście złotych za worek 20 kg. Doskonale nadaje się do wypełnień przestrzeni, jako blokada do porostu chwastów (alternatywa dla kory) a przede wszystkim jest lubiany ze względu na swoje zalety estetyczne. Przepuszcza wodę, zatem nie zagraża bryle korzeniowej roślin, jakie obsypiesz. Grys charakteryzuje ostry, nieregularny kształt, gdy porównasz go do otoczaków. Są estetyczną propozycją dla nawierzchni luźnych lub utwardzanych. Tworzy warstwę przepuszczalną. Pasuje do każdego stylu. Jest to materiał trwały. Grysy ozdobne są dostępne na rynku w kilkunastu kolorach, do szarości po odcienie i tony czerwieni. Rozmiary kamieni dostępnych w centrach ogrodowych to: kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt milimetrów. Zanim dokonasz zakupu, warto, byś zdawał sobie sprawę, że jest to tworzywo trudne do otrzymania czystości, ze względu na chropowata powierzchnię.

Co poza skalniakiem jest dobrym miejscem na grys?

Drobny kamień ozdobny nadaje się do obsypania tarasów. W przypadku ścieżki, gdzie duże elementy są z kamieni lub drewna, można je obsypać właśnie drewnem. Chodniki i ścieżki.

Czy grys jest dobry tylko do ogrodu?

Nie! Możesz z niego wykonać ociekacz do butów, wypełniając tacę kamieniami i stawiając na nie mokre obuwie. Jeśli lubisz oryginalność i naturę, to możesz w swojej łazience obsypać podłogę w przestrzeni prysznicowej drobnym kamieniem. Mowa o obrzeżu, bo stać bosa stopa będziesz albo na kafelkach łazienkowych, albo lepiej - na impregnowanych deskach, czy drewnopodobnych płytkach.

Ile kosztuje grys?

Najtańszym wariantem jest zakup kamieni luzem. W przeliczeniu na tony, choć nie zawsze aż tyle jest potrzebne, kwoty wahają się w granicach 200-400zł. Nieco droższe są kamienie pakowane. Tona kosztuje 400-700zł. Najdroższy jest kamień typowo dekoracyjny i tu cena zależy od centrum ogrodniczego. Przeliczając wydajność do wagi, na metr kwadratowy zużywa się 80-120 kg kamienia. Kamień drobniejszy, by pokrył teren to warstwa o wysokości 4-5 cm. Większe kamienie wymagają wysokości warstwy około 10 cm.

Kamienie do ogrodu- zalety:

- wtapia się w otoczenie,

- gdy obrośnie, zabrudzi się, tworzy jeszcze bardziej naturalny efekt,

- jako materiał jest stosunkowo niedrogi,

- nie wymaga częstej pielęgnacji, doglądania w porównaniu np. do roślin.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Required field

Zapisz się do naszego newslettera

Możesz zrezygnować w każdej chwili. W tym celu należy odnaleźć szczegóły w naszej informacji prawnej.