Inspiracje ogrodowe Stone Garden — ogród w stylu japońskim

W: Akcesoria ogrodowe Na: Trafienie: 412
Inspiracje ogrodowe Stone Garden — ogród w stylu japońskim

Inspiracje ogrodowe Stone Garden — ogród w stylu japońskim

Ogrody japońskie to zamknięty w miniaturze krajobraz stworzony na podobieństwo natury, ale nie będący jej kopią. Składa się na niego zróżnicowana rzeźba terenu, która współgra z wodą, kamieniami oraz roślinnością. Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego?

Inspiracją dla ogrodów japońskich jest sama przyroda. W ogrodzie japońskim ingerencja człowieka powinna być jak najmniej widoczna. Najważniejszą cechą tych ogrodów jest harmonijny układ wszystkich elementów składających się na aranżację ogrodową. Kolejnymi cechami są: prostota, elegancja, asymetria i ekspresja kompozycji. Tworząc ogród w stylu japońskim, nie zapomnijmy o tym, że na jego kompozycję składa się roślinność, woda (czasem zastępowana kamiennymi wyspami czy ścieżkami) oraz kamień, który symbolizuje trwałość natury. Ogród japoński to przestrzeń zamknięta, która stanowi rodzaj prywatnego sanktuarium. Nie stanowi przedłużenia naturalnego krajobrazu, chociaż składa się z elementów w nim występujących. Ogród w stylu japońskim komponuje się z wnętrzem domu. Zasada jedności i harmonii skierowana jest do wewnątrz.

Kamień, woda, roślinność - kompozycyjna triada

Kamienie w ogrodzie japońskim mają szczególne znaczenie. Symbolizują  niezmienność i wieczność. Wybierając kamienie ogrodowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by miały podobny kształt, kolor i fakturę. Układamy je w jak najbardziej naturalny sposób, przyjmując swobodne kształty jak łuki i półkola. W ogrodzie w stylu japońskim jest miejsce na monolity, których nieregularne kształty przywodzić będą na myśl zasnute mgłą szczyty górskie. Place stworzone ze żwiru lub otoczaków mogą zastępować taflę wody. Odpowiednio zagrabione imitują fale rozchodzące się na tafli wody. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, możemy też stworzyć zakątki ze źródłami ogrodowymi lub strumykiem. Kamienie i woda powinny tworzyć ze sobą harmonijną całość uzupełnioną zielenią roślin. Taka kompozycyjna triada przejawia się także w kompozycji – wpisane w trójkąt elementy o różnej wysokości i kształcie. W ten sposób zestawia się ze sobą kamienie ogrodowe, a także kamienie z roślinami lub źródłami wody. W takim układzie jeden z elementów jest najważniejszy. Aby stworzyć ogród zgodnie ze wszystkimi zasadami japońskiej sztuki kompozycji, należałoby poświęcić wiele czasu na studiowanie religii i tradycji. Możemy jednak ograniczyć się do zastosowania paru elementów i zasad japońskiej kompozycji, by przywołać ten specyficzny klimat.