Gdzie kupić otoczaki? Jak je wykorzystać w ogrodzie?

W: Kamień Na: Komentarz: 0 Trafienie: 522
Gdzie kupić otoczaki? Jak je wykorzystać w ogrodzie?

Otoczaki to obłe kamienie kojarzące się z wartkim strumieniem, potokiem górskim, rzeczką. Są dostępne w centrach ogrodniczych, marketach budowlanych. Gdy planujesz wodę w ogrodzie lub improwizowany zakątek - warto je zakupić.

Strumyk z kaskadą

Polecamy do ogrodu inspirowanego naturą, japońskiego, rustykalnego, romantycznego, ale i nowoczesnego. Tu najwięcej będzie zależało od wyboru rodzaju i koloru kamienia. By stworzyć na swojej działce strumyk z kaskadą, potrzebne Ci będą otoczaki różnej wielkości. Drobniejsze zamówisz za około 1zł/kg w sklepach ogrodniczych. W tym samym miejscu zamówisz i obejrzysz większe egzemplarze, których cena jest do indywidualnego ustalenia. Do wykonania kaskady - piaskowiec i granit, najlepiej płaskie kamienie dekoracyjne. Oprócz nich mniejsze kamienie - wspomniane otoczaki i żwir. Ponadto przyda Ci się: geomembrana, geowłóknina oraz pompę ogrodową z wężem.

Jak wykonać strumyk w ogrodzie?

Zacznij od wyznaczenia miejsca na strumień. Zadbaj o to, by było to miejsce z naturalnym spadkiem lub przygotuj takie obniżenie terenu. Dla wolno płynącego strumienia wystarczy spadek 2%. Na końcu strumienia powinien być zbiornik na wodę. Zamknięty obieg wody zapewni pompa. Z dużych płaskich kamieni formujesz kaskadę. Kamienie powinny się klinować, by tworzyły stabilną ścianę. Układane ze spadkiem w kierunku strumyka. Między nimi umieszczony powinien być wąż. Dno i brzegi wykładasz dużymi ozdobnymi kamieniami - tu ogromna rola otoczaków! Miejsca między nimi, które docelowo przykryje woda wypełniasz drobniejszymi egzemplarzami i żwirem. Na dnie zbiornika wodnego wkładasz pompę i podłączasz ją do węża. Przed ułożeniem kamyków możesz je opłukać. Czynność warto powtórzyć, po ułożeniu całej kompozycji. Zaczynasz od spłukania całości i wypompowania brudnej wody. Gdy napełnisz kamienną konstrukcję wodą, pozostanie Ci obsadzenie zakątków roślinnością.

Inne miejsca dla otoczaków

Szczególnie drobne otoczaki, z powodzeniem zastępują grys, czy łupki. W białym kolorze zyskały ogromną popularność w nowoczesnych geometrycznych ogrodach, tworząc płaszczyznę sprawiająca wręcz sterylne wrażenie i doskonale odbijającą słońce. Sprawdzają się do budowania kontrastów. Biel kamienia obok ciemnych donic z ratanu, czy drewna, obok ciemnych desek tarasowych - daje poczucie elegancji w przestrzeni, ma walory reprezentacyjne i rozjaśnia ponure zakątki. Jeden otoczak nie zaaranżuje przestrzeni. Dopiero kilka kamieni, ich kompozycja przy fotannie, wyłożone dno oczka wodnego, czy strumienia, tworzą niesamowity relaksujący klimat.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Required field

Zapisz się do naszego newslettera

Możesz zrezygnować w każdej chwili. W tym celu należy odnaleźć szczegóły w naszej informacji prawnej.