Czym są gabiony?

W: Akcesoria ogrodowe Na: Trafienie: 197
Czym są gabiony?

Czym są gabiony?

Gabiony są to kosze zrobione ze stalowej siatki, które wypełnia się różnymi materiałami – kamieniami, drewnem, szkłem. Kiedyś służyły głównie jako umocnienia skarp, nasypów, nabrzeży i koryt rzecznych. Obecnie gabiony pojawiają się również w przydomowych ogrodach.

Dekoracyjna funkcja gabionów

Z gabionów można zbudować zarówno ogrodzenie w ogrodzie, jak i inne elementy architektury ogrodowej – murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe czy ławki. Lista pomysłów na zastosowanie gabionów jest nieograniczona. Poza wymienionymi wcześniej zastosowaniami koszy ze stali nierdzewnej można użyć do stworzenia siedzisk, ław, stołów, a nawet grilli na tarasach czy w miejscach wypoczynku. Można z nich zbudować również osłony śmietników i studni. W większych gabionach wypełnionych kamieniami i ziemią można urządzić skalniaki lub klomby. Mniejsze gabiony mogą być ciekawą osłoną na donice. Ciekawym pomysłem są też elewacje z płaskich gabionów, które są solidnie mocowane do muru. W ten sposób powstaje chropowata elewacja, która może być podporą dla posadzonych obok roślin ogrodowych na przykład pnączy lub bluszczu. Ogrodzenia gabionowe, w zależności od zastosowanego wypełnienia, mogą współgrać zarówno ze stylem modernistycznym, jak i z tradycyjnym. To, jaki ostatecznie będzie ich wygląd, zależy głównie od naszej inwencji oraz potrzeb.

Zalety konstrukcji gabionowych

Budowa konstrukcji z gabionów przypomina układanie klocków. Chociaż gabion ma z reguły formę prostopadłościanu, to dostępne są również tzw. trapiony o jednej lub dwóch ścianach nachylonych pod różnymi kątami, z których tworzy się solidne i wytrzymałe mury. Do ich zalet należy też zaliczyć łatwy montaż oraz trwałość. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki swojej chropowatej powierzchni są świetną barierą dźwiękową. Chronią zarówno przed dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz, jak i tłumią dźwięki pochodzące z naszej posesji (na przykład podczas imprez w ogrodzie). Naszą prywatność ochroni też gęsto ułożone wypełnienie, które ogranicza pole widzenia osobom z zewnątrz. Gęste rozłożenie oczek w siatce zabezpiecza posesję przed wtargnięciem na nią osób niepowołanych.

Gabiony dają nam dużą swobodę w budowaniu różnorodnych aranżacji w ogrodzie. Ich trwałość i funkcjonalność sprawia, że są one coraz chętniej wybierane do tworzenia miejsc niezwykłych w ogrodach i parkach.