Blog Stone Garden

Wszystkich zainteresowanych tematyką aranżacji ogrodów, wykorzystania kamieni dekoracyjnych w tworzeniu pięknych ogrodów, dopasowania odpowiednich roślin ogrodowych, zachęcamy do śledzenia naszego bloga. Znajdą tu Państwo nie tylko wyczerpujące informacje na temat kamieni budowlanych, dekoracyjnych kamieni ogrodowych, pięknych kamieni półszlachetnych, ale także informacje związane z uprawą roślin i warunków, jakich potrzebują, by się rozwijać. Na blogu zamieszczamy również ciekawostki związane z aranżacją ogrodów i informacje na temat aktualnych trendów.

Zachęcamy do czytania i życzymy miłej lektury.

Na początku był ogród

Wszechmogący Bóg najpierw stworzył ogród.
W istocie jest to najczystsza z ludzkich przyjemności.

Sir Francis Bacon. O ogrodach, 1625.

W tym napisanym prawie 400 lat temu zdaniu, zawarta jest cała esencja sztuki ogrodowej, (cały sens posiadania ogrodu), a prawdę w nim zawartą potwierdzą nie tylko aktywni ogrodnicy, działkowicze, miłośnicy roślin, ale także bierni użytkownicy ogrodów, którzy traktują je jako miejsce relaksu i wypoczynku. Nie ma bowiem drugiego takiego uczucia, które można porównać z radością jaką daje praca czy samo przebywanie w zadbanym i dobrze zagospodarowanym ogrodzie.

Dla wszystkich tych, którzy tę radość z nami podzielają stworzyliśmy miejsce zwane Stone Garden, źródło ogrodowych inspiracji. Miejsce to posiada dwa równoległe byty. Byt duchowy, ogród wirtualny, który jest miejscem dzielenia się pomysłami i wymiany doświadczeń oraz byt rzeczywisty, osadzony w realnym świecie, w którym nasze pomysły realizujemy zarówno dla własnej przyjemności jak i po to, by służyły inspiracją dla wszystkich właścicieli i miłośników mniejszych i większych przydomowych przestrzeni. Bo te przestrzenie rozciągające się wokół naszych domów, a wiemy to z własnego doświadczenia, są miejscem w którym spędzamy najwspanialsze chwile naszego życia. Czy to czynnie uprawiając rośliny lub sporty czy biernie po prostu ciesząc oko nieprzebraną ilością kształtów i barw jakie w naszych ogrodach goszczą.

Zapraszamy więc do Stone Garden. Inspirujmy się nawzajem, by dzięki temu nasze ogrody były źródłem czystej przyjemności.

Czym są gabiony?

Gabiony są to kosze zrobione ze stalowej siatki, które wypełnia się różnymi materiałami – kamieniami, drewnem, szkłem. Kiedyś służyły głównie jako umocnienia skarp, nasypów, nabrzeży i koryt rzecznych. Obecnie gabiony pojawiają się również w przydomowych ogrodach.

Dekoracyjna funkcja gabionów

Z gabionów można zbudować zarówno ogrodzenie w ogrodzie, jak i inne elementy architektury ogrodowej – murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe czy ławki. Lista pomysłów na zastosowanie gabionów jest nieograniczona. Poza wymienionymi wcześniej zastosowaniami koszy ze stali nierdzewnej można użyć do stworzenia siedzisk, ław, stołów, a nawet grilli na tarasach czy w miejscach wypoczynku. Można z nich zbudować również osłony śmietników i studni. W większych gabionach wypełnionych kamieniami i ziemią można urządzić skalniaki lub klomby. Mniejsze gabiony mogą być ciekawą osłoną na donice. Ciekawym pomysłem są też elewacje z płaskich gabionów, które są solidnie mocowane do muru. W ten sposób powstaje chropowata elewacja, która może być podporą dla posadzonych obok roślin ogrodowych na przykład pnączy lub bluszczu. Ogrodzenia gabionowe, w zależności od zastosowanego wypełnienia, mogą współgrać zarówno ze stylem modernistycznym, jak i z tradycyjnym. To, jaki ostatecznie będzie ich wygląd, zależy głównie od naszej inwencji oraz potrzeb.

Zalety konstrukcji gabionowych

Budowa konstrukcji z gabionów przypomina układanie klocków. Chociaż gabion ma z reguły formę prostopadłościanu, to dostępne są również tzw. trapiony o jednej lub dwóch ścianach nachylonych pod różnymi kątami, z których tworzy się solidne i wytrzymałe mury. Do ich zalet należy też zaliczyć łatwy montaż oraz trwałość. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki swojej chropowatej powierzchni są świetną barierą dźwiękową. Chronią zarówno przed dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz, jak i tłumią dźwięki pochodzące z naszej posesji (na przykład podczas imprez w ogrodzie). Naszą prywatność ochroni też gęsto ułożone wypełnienie, które ogranicza pole widzenia osobom z zewnątrz. Gęste rozłożenie oczek w siatce zabezpiecza posesję przed wtargnięciem na nią osób niepowołanych.

Gabiony dają nam dużą swobodę w budowaniu różnorodnych aranżacji w ogrodzie. Ich trwałość i funkcjonalność sprawia, że są one coraz chętniej wybierane do tworzenia miejsc niezwykłych w ogrodach i parkach.

Wypełnienie i konserwacja gabionów

Gabiony mogą być wypełnione kamieniami dekoracyjnymi, szkłem, łodygami bambusowymi, ziemią, drewnem. Konserwacja gabionów jest prosta. Jeśli zostanie zastosowane wypełnienie nieorganiczne jak kamienie, to wystarczy co jakiś czas przepłukać je za pomocą myjki ciśnieniowej. W przypadku wypełnienia organicznego takiego jak drewno czy szyszki, wypełnienie gabionu będzie wymagało wymiany co parę lat.

Czym wypełnić gabiony?

Gabiony można wypełnić wieloma materiałami o różnej przepuszczalności światła oraz o odmiennej barwie, dzięki temu powstają ciekawe układy dekoracyjne. Jedynym ograniczeniem, jest wielkość oczek. Wypełnienie gabionów powinno na tyle duże, by nie wypadało. Gabiony najczęściej wypełnia się kamieniem łamanym, tłuczniem, otoczaki, grys, żwir. Efektywnie wyglądają pochodzące z recyklingu duże bryły przetopionego szkła, przez które przepięknie przesącza się światło. Można nimi wypełnić cały kosz lub tylko jego część. Pamiętajmy jednak, że o trwałości konstrukcji gabionowej decyduje głównie rodzaj wypełnienia. Jeśli decydujemy się na wypełnienie organiczne, to musimy brać pod uwagę, że nie jest to rozwiązanie, które przetrwa wiele lat i będzie wymagało wymiany. Zarówno gabiony, jak i kamienie ogrodowe, do ich wypełnienia, możemy zakupić w centrach ogrodowych.

Konserwacja gabionów

Niewątpliwą zaletą ogrodzeń gabionowych jest to, że nie wymagają skomplikowanych, czasochłonnych i kosztownych zabiegów konserwujących. Trwałość gabionów uzależniona jest nie tylko od jakości ich wykonania, ale również od warunków atmosferycznych oraz agresywności środowiska na danej przestrzeni (inaczej będzie na wsi, a inaczej w regionie przemysłowym). Gabiony wykonywane są z siatki zabezpieczonej powłoką cynkową, która zapewnia ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego warto miejsca przecięć oraz wszelakiego rodzaju uszkodzenia zabezpieczyć warstwą cynku w sprayu. Jeśli podczas wypełniania gabionu zostanie uszkodzona warstwa lakieru, to warto ją zabezpieczyć lakierem zaprawkowym. Ponieważ z czasem w gabionach zbiera się brud i różnego typu osad, warto raz na jakiś czas przeczyścić go za pomocą myjki ciśnieniowej.

Otoczaki – uniwersalne kamienie dekoracyjne

Z kamieni dekoracyjnych wykorzystywanych podczas tworzenia aranżacji w ogrodzie na uwagę zasługują otoczaki. Są to małe fragmenty skał o zaokrąglonych i gładkich powierzchniach, które mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów w naszych ogrodach. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji ogrodowych z otoczakami w roli głównej.

Barwne kamienie ogrodowe

Otoczaki powstają w wyniku działania wody, przemieszczania się skał, obcierania lub w procesie obróbki mechanicznej. Dzięki temu w centrach ogrodowych możemy znaleźć niezwykle zróżnicowaną ofertę otoczaków o rozmaitych kolorach, rozmiarach i formach. Wzbogacają one nasze ogrody i pozwalają na tworzenie różnobarwnych kompozycji. Bez otoczaków trudno sobie wyobrazić źródełka ogrodowe, oczka wodne, fontanny czy strumyki. Dzięki swoim obłym kształtom przepięknie wyglądają na dnie zbiornika wodnego oraz na jego obrzeżach. Uzyskujemy dzięki temu spójny i harmonijny obraz stworzony za pomocą wody i kamieni ogrodowych. Otoczaki świetnie zastępują kostkę brukową. Świetnie wyglądają ścieżki wysypane drobnymi otoczakami. Można z nich ułożyć opaskę wokół domu, dzięki czemu zapobiegniemy wyrastaniu chwastów przy elewacji. Różne kolory i kształty otoczaków można wykorzystać do uporządkowania przestrzeni w ogrodzie, tworząc obrzeża rabat lub skalniaków.

Otoczaki w gabionach

Otoczaki świetnie nadają się do wypełniania gabionów. Można je łączyć z innymi kamieniami ozdobnymi lub bryłkami ozdobnymi, które przepuszczają światło. Takie gabiony można wykorzystać do stworzenia wszelkiego rodzaju murków czy elementów aranżacji ogrodowej jak ławy i stoły. Jeśli w naszym ogrodzie jest parę poziomów, to możemy zabezpieczyć ziemię przed osunięciem się za pomocą murków oporowych zrobionych z gabionów, które wypełnić możemy kolorowymi kompozycjami z otoczaków i stworzyć odcinające się kolorystycznie fale lub linie. Dzięki swym opływowym kształtom gabiony wypełnione otoczakami są nie tylko trwałe, ale i łatwe w czyszczeniu. Wszystko to sprawia, że kamienie dekoracyjne takie jak otoczaki pozwalają nam na stworzenie ogrodu pełnego barw, który jednocześnie współgra z naturą i nadaje jej dodatkowy wymiar.

Inspiracje ogrodowe Stone Garden — ogród w stylu japońskim

Ogrody japońskie to zamknięty w miniaturze krajobraz stworzony na podobieństwo natury, ale nie będący jej kopią. Składa się na niego zróżnicowana rzeźba terenu, która współgra z wodą, kamieniami oraz roślinnością. Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego?

Inspiracją dla ogrodów japońskich jest sama przyroda. W ogrodzie japońskim ingerencja człowieka powinna być jak najmniej widoczna. Najważniejszą cechą tych ogrodów jest harmonijny układ wszystkich elementów składających się na aranżację ogrodową. Kolejnymi cechami są: prostota, elegancja, asymetria i ekspresja kompozycji. Tworząc ogród w stylu japońskim, nie zapomnijmy o tym, że na jego kompozycję składa się roślinność, woda (czasem zastępowana kamiennymi wyspami czy ścieżkami) oraz kamień, który symbolizuje trwałość natury. Ogród japoński to przestrzeń zamknięta, która stanowi rodzaj prywatnego sanktuarium. Nie stanowi przedłużenia naturalnego krajobrazu, chociaż składa się z elementów w nim występujących. Ogród w stylu japońskim komponuje się z wnętrzem domu. Zasada jedności i harmonii skierowana jest do wewnątrz.

Kamień, woda, roślinność - kompozycyjna triada

Kamienie w ogrodzie japońskim mają szczególne znaczenie. Symbolizują  niezmienność i wieczność. Wybierając kamienie ogrodowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by miały podobny kształt, kolor i fakturę. Układamy je w jak najbardziej naturalny sposób, przyjmując swobodne kształty jak łuki i półkola. W ogrodzie w stylu japońskim jest miejsce na monolity, których nieregularne kształty przywodzić będą na myśl zasnute mgłą szczyty górskie. Place stworzone ze żwiru lub otoczaków mogą zastępować taflę wody. Odpowiednio zagrabione imitują fale rozchodzące się na tafli wody. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, możemy też stworzyć zakątki ze źródłami ogrodowymi lub strumykiem. Kamienie i woda powinny tworzyć ze sobą harmonijną całość uzupełnioną zielenią roślin. Taka kompozycyjna triada przejawia się także w kompozycji – wpisane w trójkąt elementy o różnej wysokości i kształcie. W ten sposób zestawia się ze sobą kamienie ogrodowe, a także kamienie z roślinami lub źródłami wody. W takim układzie jeden z elementów jest najważniejszy. Aby stworzyć ogród zgodnie ze wszystkimi zasadami japońskiej sztuki kompozycji, należałoby poświęcić wiele czasu na studiowanie religii i tradycji. Możemy jednak ograniczyć się do zastosowania paru elementów i zasad japońskiej kompozycji, by przywołać ten specyficzny klimat.

Jak dobrać kamienie do oczka wodnego?

Dla wielu z nas szumiąca woda w ogrodzie to nie tylko dobrodziejstwo dla naszych roślin ogrodowych, ale również dla nas. Woda w ogrodzie tworzy specyficzny mikroklimat, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy kamienie do oczka wodnego?

Jakich kamieni unikać?

Wybierając kamienie ogrodowe do oczka wodnego, powinniśmy zadbać o to, by unikać kamieni o ostrych kształtach. Pamiętajmy, że będą się o nie ocierały ryby i ostre krawędzie mogą spowodować u nich urazy. Ponadto dla bezpieczeństwa ryb warto unikać kamieni dekoracyjnych, które wypłukują wapno takich jak dolomity czy wapienie. Kamienie te ze względu na swój skład podwyższają pH wody i wpływają na rozwój glonów. Nie za dobrym pomysłem będzie również wyłożenie oczka wodnego piaskowce, który kruszy się, co dodatkowo zanieczyszcza wodę.

Jakie kamienie będą najlepsze?

Kamienie na oczka wodne powinny się charakteryzować dużą twardością i małą porowatością. Kamieniami ogrodowymi możemy wyłożyć zarówno dno oczka wodnego, jak i jego brzegi. Do wykonania dna stosuje się najczęściej twarde kamienie takie jak łupki lub otoczaki. Brzegi wykłada się zazwyczaj otoczakami. Kamienie dekoracyjne w postaci łupków są doskonałe do budowy okazale wyglądających kaskad wodnych. Pamiętajmy też, że nie warto mieszać rodzajów kamienia ogrodowego, za to warto zdecydować się na różne rodzaje wielkości. Dzięki temu unikniemy nieestetycznie wyglądającego chaosu oraz uzyskamy bardzo naturalny efekt. Tworząc brzeg oczka wodnego z kamieni, warto pomyśleć  o właściwym zróżnicowaniu ich rozmiarów w zależności od odległości od wody. Najbliżej brzegu układamy drobne kamienie, a dalej od linii brzegowej możemy ułożyć większe kamienie, wśród których posadzimy większe rośliny ogrodowe. Łupki świetnie nadają się do ogrodów w stylu naturalistycznym, a otoczaki świetnie sprawdzą się w nowoczesnych lub orientalnych aranżacjach.

Inspiracje ogrodowe Stone Garden – ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim podkreśla naturalne zalety krajobrazu, wśród którego jest stworzony. W tym ogrodzie układ roślin i kamieni ogrodowych sprawia wrażenie przypadkowości. Poniżej przedstawiamy charakterystykę stylu angielskiego w ogrodzie oraz pomysły na jego aranżację.

Cechy charakterystyczne ogrodu w stylu angielskim

Najważniejszą cechą ogrodów w stylu angielskim jest ich spójność z otoczeniem oraz naturalność. Charakterystyczna dla tego stylu asymetria widoczna jest przy nieregularnym układzie rabat, krętych ścieżek oraz wielu tajemniczych zakamarków. Brak prostych linii, kątów i regularnych kształtów sprawia, że wszystkie granice między roślinami ogrodowymi, nawierzchnią, trawnikiem powinny być płynne, malownicze i prowadzone po łukach. Romantyczny nastrój ogrodów w stylu angielskim pomagają budować również takie akcesoria ogrodnicze jak ławki lub altany. Należy jednak pamiętać, że to natura powinna dominować, dlatego najlepiej, jeśli pnącza będą pokrywać altany, a ławki znajdą się w miejscach zacisznych i zapewniających prywatność.

Jakie rośliny i kamienie ogrodowe wybrać?

Nawierzchnie w ogrodach w stylu angielskim powinny być naturalne – mogą być ziemne lub kamienne. Istotną częścią stylizacji ogrodu są również kamienie ogrodowe lub głazy naturalnie rozłożone, tak jakby leżały tam od wieków. Duże ogrody możemy podzielić murami oporowymi zbudowanymi z kamienia ogrodowego oraz obsadzić go pnączem. Możemy też wybudować strumyki, czoka wodne czy kaskady, które będą współgrać z naturalnym krajobrazem ogrodu. W angielskich ogrodach królują róże rabatowe i pnące oraz drzewa i krzewy o naturalnym pokroju. Rośliny pnące porastają często murki, altany, a także ściany domu. Przy tworzeniu rabat najczęściej wykorzystuje rośliny ogrodowe o stonowanej palecie barw jak biel, róż, fiolet i błękit. Zielony, naturalny i romantyczny – taki właśnie jest ogród w stylu angielskim. Jeśli cenimy sobie odpoczynek w naturalnym krajobrazie zbliżonym do natury, pełnym tajemniczych zakątków, to z pewnością ogród w stylu angielskim spełni nasze wymagania.