Blog Stone Garden

Wszystkich zainteresowanych tematyką aranżacji ogrodów, wykorzystania kamieni dekoracyjnych w tworzeniu pięknych ogrodów, dopasowania odpowiednich roślin ogrodowych, zachęcamy do śledzenia naszego bloga. Znajdą tu Państwo nie tylko wyczerpujące informacje na temat kamieni budowlanych, dekoracyjnych kamieni ogrodowych, pięknych kamieni półszlachetnych, ale także informacje związane z uprawą roślin i warunków, jakich potrzebują, by się rozwijać. Na blogu zamieszczamy również ciekawostki związane z aranżacją ogrodów i informacje na temat aktualnych trendów.

Zachęcamy do czytania i życzymy miłej lektury.

ogród

Na początku był ogród

Wszechmogący Bóg najpierw stworzył ogród.
W istocie jest to najczystsza z ludzkich przyjemności.

Sir Francis Bacon. O ogrodach, 1625.

W tym napisanym prawie 400 lat temu zdaniu, zawarta jest cała esencja sztuki ogrodowej, (cały sens posiadania ogrodu), a prawdę w nim zawartą potwierdzą nie tylko aktywni ogrodnicy, działkowicze, miłośnicy roślin, ale także bierni użytkownicy ogrodów, którzy traktują je jako miejsce relaksu i wypoczynku. Nie ma bowiem drugiego takiego uczucia, które można porównać z radością jaką daje praca czy samo przebywanie w zadbanym i dobrze zagospodarowanym ogrodzie.

Czytaj więcej
gabiony

Czym są gabiony?

Gabiony są to kosze zrobione ze stalowej siatki, które wypełnia się różnymi materiałami – kamieniami, drewnem, szkłem. Kiedyś służyły głównie jako umocnienia skarp, nasypów, nabrzeży i koryt rzecznych. Obecnie gabiony pojawiają się również w przydomowych ogrodach.

Czytaj więcej
konserwacja gabionów

Wypełnienie i konserwacja gabionów

Gabiony mogą być wypełnione kamieniami dekoracyjnymi, szkłem, łodygami bambusowymi, ziemią, drewnem. Konserwacja gabionów jest prosta. Jeśli zostanie zastosowane wypełnienie nieorganiczne jak kamienie, to wystarczy co jakiś czas przepłukać je za pomocą myjki ciśnieniowej. W przypadku wypełnienia organicznego takiego jak drewno czy szyszki, wypełnienie gabionu będzie wymagało wymiany co parę lat.

Czytaj więcej
kamienie dekoracyjne

Otoczaki – uniwersalne kamienie dekoracyjne

Z kamieni dekoracyjnych wykorzystywanych podczas tworzenia aranżacji w ogrodzie na uwagę zasługują otoczaki. Są to małe fragmenty skał o zaokrąglonych i gładkich powierzchniach, które mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów w naszych ogrodach. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji ogrodowych z otoczakami w roli głównej.

Czytaj więcej
ogród w stylu japońskim

Inspiracje ogrodowe Stone Garden — ogród w stylu japońskim

Ogrody japońskie to zamknięty w miniaturze krajobraz stworzony na podobieństwo natury, ale nie będący jej kopią. Składa się na niego zróżnicowana rzeźba terenu, która współgra z wodą, kamieniami oraz roślinnością. Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Czytaj więcej
oczko wodne

Jak dobrać kamienie do oczka wodnego?

Dla wielu z nas szumiąca woda w ogrodzie to nie tylko dobrodziejstwo dla naszych roślin ogrodowych, ale również dla nas. Woda w ogrodzie tworzy specyficzny mikroklimat, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy kamienie do oczka wodnego?

Czytaj więcej
ogród w stylu angielskim

Inspiracje ogrodowe Stone Garden – ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim podkreśla naturalne zalety krajobrazu, wśród którego jest stworzony. W tym ogrodzie układ roślin i kamieni ogrodowych sprawia wrażenie przypadkowości. Poniżej przedstawiamy charakterystykę stylu angielskiego w ogrodzie oraz pomysły na jego aranżację.

Czytaj więcej